Hesaplamalar

HESAPLAMALAR

HANGİSİNİ HESAPLAMAK İSTERSİN?

BEDEN KÜTLE İNDEKSİ (BKİ)

BAZAL METABOLİZMA HIZI (BMR)

BEL KALÇA ORANI

İDEAL KİLO

GÜNLÜK SU TÜKETİMİ

BEDEN KÜTLE İNDEKSİ (bki) HESAPLA

(Bu hesaplama sonucunda boyunuza göre olduğunuz kilonun Dünya Sağlık Örgütünce hangi aralığa denk geldiğini göreceksiniz. İdeal kilonuza olan uzaklığınız için hesaplamaya başlayabilirsiniz. )

Kilonuz (kg):

Boyunuz (cm):
BKI Değeriniz:

Sonuç:


Dünya sağlık örgütüne göre ideal aralığın altındasınız. Bu durum başta bağışıklığınız olmak üzere birçok sağlık fonksiyonunuzu etkilemektedir.

Neler Yapılabilir?

Öncelikle kilo almanıza engel medikal bir durum olup olmadığını görmeniz adına kan tahlili yaptırmalısınız. Kas kütlesini artırarak dengeli bir kilo alımı için ideal protein tüketimi başta olmak üzere yeterli ve dengeli bir beslenme planı ve hafif düzey egzersiz ile sağlıklı bir kilo artışı sağlayabilirsiniz.

Daha detaylı yardım için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dünya sağlık örgütüne göre kilo aralığınız ideal durumda.

Neler yapılabilir?

Yeterli ve dengeli beslenme + spor ile bu aralığı korumalısınız. Fiziksel yapınıza göre eğer bölgesel fazlalığınız varsa  bu aralıkta alt ve üst sınırlara giderek yağ-kas dengesini değiştirip istediğiniz görüntüyü koruyabilirsiniz.

Dünya sağlık örgütüne göre sağlık açısından risklerin başladığı evredesiniz.

Neler yapılabilir?

Bu evrede yavaş yavaş bölgesel kilo artışı görülmeye başlanmaktadır. Özellikle elma tipi dediğimiz karın çevresinden alınan kilo organ çevresi yağlanmaya sebep olacağından hemen bir kan tahlili yaptırarak metabolik hastalıkların (diyabet, tansiyon, tiroid…) başlangıcı olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Bu aralık geri dönüşü en kolay evredir. Size uygun hazırlanmış yeterli ve dengeli bir beslenme planı ve düzenli egzersiz ile ideal kilonuza kavuşup olabilecek hastalık risklerini en aza indirebilirsiniz.

Dünya sağlık örgütüne göre 1.derece obez grubuna girmektesiniz. Dikkat !

Neler yapılabilir?

Bu evrede birkaç metabolik hastalık kendini göstermeye başlamış olabilir. Çoğu zaman bu evrede belirtileri hissetmeyebilirsiniz. Öncelikle bunun tespiti için bir hekime başvurarak bir kan tahlili yaptırmalısınız. Bunun sonucunda ihtiyaç durumuna göre gerekirse medikal (ilaç ) tedavisi düzenli yapılmalı. Kişiye ve sağlık durumuna özel beslenme planı ile kilo kaybı sağlanmalı.  Yine bu evrede hareketler artan beden ağırlığına bağlı olarak azalmış olabilir. Hafif hafif egzersiz veya yürüyüşlere başlanabilir. Belirli bir besine karşı aşırı bağımlılık hissinizin olma ihtimali de çok yüksek (tatlı, hamur işi, asitli içecek…) , gözlemleyip müdahalede bulunmakta fayda var.      

Dünya sağlık örgütüne göre riskli gruplardan olan 2.derece obez evresindesiniz. Dikkat !

Neler yapılabilir?

Bu evrede özellikle karın bölgesindeki yağ artışı kaynaklı organ çevresi yağlanması artmış durumdadır. Bu durum metabolik hastalıklardan en az 1 veya 2 sinin görülebileceğini gösterir. Ertelemeden hemen kan tahlili yaptırıp kişiye özel ve sağlık durumuna özel bir beslenme ile kilo kaybı sağlanmalıdır. Ağırlaşan beden ağırlığına bağlı olarak hareketlerde ciddi derecede azalma görülebilir. Bu aşamada kendinizi aşırı zorlamadan egzersizi hayatınıza dahil etmekte fayda var.

Dünya sağlık örgütüne göre obezitenin son evresi olan önemli bir çok hastalıkla birlikte seyreden ve ciddi takip isteyen 3. Derece obez evresindesiniz. Dikkat !

Neler yapılabilir?

Öncelikle bu evrede sadece beden algısına kapılmadan sağlığın kontrol altına alınmasının öncelik olduğunu unutmamak gerekir. Bu aşamada doktor, diyetisyen, gerekli durumlarda psikolog/psikiyatr ve antrenör eşliğinde çok yönlü çalışmakta fayda var. Hemen bir hekim görünerek gerekli tetkikleri yaptırın. Sağlık durumunuz ve yaşam tarzınıza uygun bir beslenme planı ile kilo verme aşamasına başlayın. Bu sırada egzersiz de ufak ufak yaşam tarzına eklenmeli. Unutmayın kontrol altına alınmış bir kan parametresi, sağlıklı verilmiş kilo ve kazanılmış egzersiz alışkanlığı ile geri dönüş sağlanabilir.

BMR HESAPLA

En kısa haliyle dinlenme halindeyken vücudun harcadığı enerjidir. Tam dinlenme durumunda (fiziksel ve ruhsal olarak tam dinlenmiş olmak) ve 12 saatlik açlık sonucunda kişinin kalp atışı, nefes alması ve kan dolaşımı gibi aktiviteleri yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu enerjidir.

Bazal Metabolizma Hızı

BMR Hesapla (Erkek)

Kilo

Boy

Yaş

Lütfen Kilonuzu [kg] ve Boyunuzu [cm] cinsinden giriniz.

Bazal Metabolizma Hızı

BMR Hesapla (Kadın)

Kilo

Boy

Yaş

Lütfen Kilonuzu [kg] ve Boyunuzu [cm] cinsinden giriniz.

BEL-KALÇA ORANI HESAPLA

Bel-kalça oranı kilodan bağımsız sağlık riskini ilk ortaya koyan parametredir. Bazen hastalıkların belirtilerini hissetmezsiniz bu durumlarda bel kalça oranını kullanmakta fayda var.

Bazal Metabolizma Hızı

Bel-Kalça Oranı (Kadın)

Bel

Kalça

Lütfen Belinizi ve Kalçanızı [cm] cinsinden giriniz.

Bazal Metabolizma Hızı

Bel-Kalça OranI (Erkek)

Bel

Kalça

Lütfen Belinizi ve Kalçanızı [cm] cinsinden giriniz.

KADIN

SAĞLIK RİSKİ

VÜCUT TİPİ

0,80 veya daha az

Düşük

0,80 – 0,85

Orta

0,85 ‘ten daha fazla

Yüksek

ERKEK

SAĞLIK RİSKİ

VÜCUT TİPİ

0,95 veya daha az

Düşük

0,96 – 1,00

Orta

1,00 ’dan daha fazla

Yüksek

İDEAL KİLO HESAPLA

Yaş, boy ve cinsiyete göre olmanız gereken ideal kiloyu gösterir.

Boyunuz
Kilonuz
Yaşınız
Cinsiyetiniz
İdeal Kilonuz

Lütfen Kilonuzu [kg] ve Boyunuzu [cm] cinsinden giriniz.

Kg
Fark Kg

GÜNLÜK SU TÜKETİMİ HESAPLA

Beden ağırlığınıza göre ihtiyacınınız olan günlük ortalama su miktarını gösterir. (Bu rakamlar günlük aktivite, hastalık durumuna göre kişiye göre değişebilir )

Günlük Su Tüketimi Hesapla

Kilo

Lütfen Kilonuzu [kg] cinsinden giriniz.